Загальна характеристика найпростіших
Найпростіші тварини поширені по всій земній кулі – в океанах, морях, прісних водах, вологому грунті. Нині відомо до 70 тис. таких видів, понад 10 тис. живуть у морях, 5 тис. – у прісних водоймах, багато паразитують в організмі людини і тварин.
Найпростіші є одноклітинними організмами. Ті функції, що в багатоклітинних тварин виконують різні клітини, у найпростіших виконуються однією. Тому будова цієї клітини зазвичай більш складна й у неї є органели, які не завжди присутні в клітинах багатоклітинних. Основу клітин одноклітинних становлять: цитоплазма, одне або кілька ядер та різні органоїди. Клітини найпростіших можуть мати постійну або мінливу форму. Їхні розміри коливаються від 2-4 мкм до 20 см (у колоніальних форм).
Однією з основних властивостей клітин найпростіших є подразливість – здатність організмів реагувати певним чином на зміни навколишнього середовища. Вони сприймають різноманітні зміни навколишнього середовища – температурні, світлові, хімічні – і реагують на них рухом.
У найпростіших спостерігаються всі типи розмноження (вегетативне, нестатеве і статеве).
За несприятливих умов деякі види здатні інцистуватися (вкриватися щільною оболонкою – цистою - і переходити в стан спокою). У такий спосіб вони переносять несприятливі умови.
Найпростіші – найдавніші представники на Землі. У процесі еволюційного розвитку від них пішли перші багатоклітинні організми.
Органели регулювання й розмноження
Цю функцію виконують ядра. У клітинах найпростіших може бути одне, два або кілька ядер. У тому випадку, коли ядер два, вони зазвичай виконують різні функції. Одне з них (вегетативне) регулює процеси обміну речовин у клітині, а друге (генеративне) – зберігає спадкову інформацію й регулює процеси розмноження.
Органели руху
До них належать псевдоподії (несправжні ніжки), джгутики та війки. Псевдоподії – це непостійні вирости цитоплазми клітини, які можуть змінювати свою форму і розміри. Вони забезпечують амебоїдний рух. Джгутики та війки мають подібну будову, але різний характер рухів. Джгутикам властивий гвинтоподібний рух, а війкам – коливальний.